Началото на философската конференция е поставено на 22.11.1996 г. във връзка с честването на 20 години от създаването на СУ “Епископ Константин Преславски” – Бургас под мотото “ Човек. Свят”.
Инициатор и традиционен домакин на конференцията е СУ “Епископ Константин Преславски” – Бургас, а организатор е Регионално управление на образованието – Бургас.
В работата на конференцията са участвали главни експерти по философия от МОН, преподаватели от Софийския университет ”Св. Климент Охридски”, Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, автори на учебници и помагала; преподаватели от Тракийския университет – Ст. Загора, Университета ”Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас и Бургаския свободен университет.
Традиционни участници на конференцията са ППМГ „Акад. Никола Обрешков”, СУ „Св. Св. Кирил и Методий”, ГПНЕ „Гьоте”, АЕГ „Гео Милев”, ПГРЕ „Г. С. Раковски”, ПГЧЕ „Васил Левски”, Търговска гимназия, ПГМЕЕ /всички от Бургас/, СУ „Отец Паисий” – с. Люляково, общ. Руен, СУ „Максим Горки” – Стара Загора, МГ „Д-р Петър Берон” – Варна, ПМГ „Добри Чинтулов” – Сливен, естествено нашето училище СУ „Епископ Константин Преславски” – Бургас и др. През 2013 г. в конференцията се включиха 110 ученици от 35 училища от 14 области, през 2014 г. – 100 ученици от 40 училища от 16 области, през 2015 г. – 108 ученици от 48 училища от 15 области, през 2016 г. – 68 ученици и 43 учители от 36 училища от 20 населени места от 17 български области, през 2017 г. – 75 ученици от училища в 18 български области,през 2018 г. – 70 ученици и 36 учители от 28 училища, през 2019 г. – 90 ученици и 45 учители от 30 училища, през 2020 г. (онлайн) – 55 ученици от 11 български области, през 2021 г. (онлайн) – 111 ученици от 55 училища от 20 български области, през 2022 г. (онлайн) – 127 ученици от 17 български области, през 2023 г. – 103 ученици, през 2024 г. – 141 ученици от 20 български области.
Участниците се представят със свои есета, стихотворения, разкази, разсъждения и др. по предварително зададени теми, определени в методическото указание, одобрено от МОН. Работите се оценяват от компетентно жури по следните критерии: философска образованост, убедителност, оригиналност и самостоятелност. Учениците представят и защитават своите разработки.
През годините в работата на конференцията са взели участие над 2200 ученици от IV до XII клас по темите: “Добро – зло”, “Красотата ще спаси света”, „Ако не знаеш кое е твоето пристанище, за тебе няма попътен вятър”, „Човек живее в робство, често не го забелязва, а понякога го обича”, “Мълчанието, което говори”, “Шегувайки се човек може да каже всичко, дори и истината”, “Модерната епоха е “драма на свободата”, „Трябва да се вярва за да се разбира и да се разбира, за да се вярва” и т.н.
Издадени са 5 сборника: ”От другата страна на бариерата”, „Прозорец” , „Човек–свят”, „Приказки с неочакван край“ и „25 години Философска конференция – Бургас“, в които са публикувани наградените писмени разработки.
ЮБИЛЕЕН СБОРНИК „25 ГОДИНИ ФИЛОСОФСКА КОНФЕРЕНЦИЯ – БУРГАС“
МЕТОДИЧЕСКО УКАЗАНИЕ
ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА
XXIХ НАЦИОНАЛНА УЧЕНИЧЕСКА ФИЛОСОФСКА КОНФЕРЕНЦИЯ
„ЧОВЕК. СВЯТ”
13.3. – 14.3.2025 г.
Националната ученическата философска конференция има за цел младите хора да обменят мисли по различните човешки и житейски проблеми, да се опитат да развият своето мислене, да познаят себе си, да изградят активна гражданска позиция.
НАПРАВЛЕНИЯ
Работата на конференцията ще протече в следните направления:
- ПЪРВА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА (IV – V клас):
Учениците довършват приказка по избор, като акцентират върху морални качества и духовни ценности: „Приказки с неочакван край”.
- ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА (VI – VII клас):
Учениците пишат разсъждение по темата/цитата: „Кой каза, че мечтите трябва да си останат просто мечти.“ – „Малката русалка“, Ханс Кристиан Андерсен
- ТРЕТА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА (VIII – XII клас):
Учениците пишат есета, разкази, разсъждения и др. по една от зададените теми и я защитават:
Теми за избор:
3.1. „Мисли свободно и не приемай всичко, което чуваш за истина. Бъди критичен и поставяй под въпрос собствените си вярвания.“ – Аристотел
3.2. „Накрая ще запомним не думите на нашите врагове, а мълчанието на нашите приятели.“ – Мартин Лутер Кинг
3.3. „Да имаш милост към немилостивите е така подло, както да я очакваш от тях.“ – Иван Вазов
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОФОРМЛЕНИЕТО НА ПРИКАЗКИТЕ, ПРОЕКТИТЕ, ЕСЕТАТА, РАЗКАЗИТЕ, РАЗСЪЖДЕНИЯТА И ДР.
Задължителен обем: до 2 (две) страници;
Големина на листа: А4;
Оформление на страницата: Portrait, Margins: Top 2 cm; Bottom 1,5 cm; Left 2 cm; Right 1,5 cm; Gutter 0;
Шрифт: Times New Roman – 12 pt;
Междуредие: 1,15;
Заглавие: Главни букви, получерно (bold), след заглавието един празен ред (12 pt);
Автор: Име, презиме и фамилия – получерно (bold);
Училище, клас: Наименование на училището, населено място, клас.
КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ
- Критерии за оценяване на приказките: Оценява се богатство на въображението и фантазията, тяхната самостоятелност, убедителност и оригиналност при представяне на приказката.
- Критерии за оценяване на есетата: При есетата се оценява тяхната философска образованост, гражданска позиция, самостоятелност, убедителност и оригиналност при представяне и защита на темата, участие в дискусиите.
- Критерии за оценяване проектите: Оценява се заявената лична позиция, самостоятелност, отговорност, умение за работа в екип, творческо мислене.
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА РЕГИСТРИРАНИТЕ УЧАСТНИЦИ
Участниците са разпределени в секции, според съответната възрастова група.
Всяко училище може да участва с по 2 (двама) ученици в първа и във втора възрастова група и с 1 (един) ученик от випуск в трета възрастова група.
Предварителната регистрация на учениците и техните ръководители се осъществява до 01 март 2025 г. и изисква да се изпратят на имейл адрес: [email protected] попълнените регистрационни карти по образец, както и приказките, проектите, есетата, разказите, разсъжденията и др., форматирани в Word.
Регистрационна карта може да изтеглите и от сайта на СУ „Епископ Константин Преславски“, гр. Бургас: www.preslavski.org в Секция „Училище“, Подсекция “Философска конференция“.
Пътни, дневни и нощувки са за сметка на участниците.
КЛАСИРАНЕ
Във всяка секция се присъжда едно първо, едно второ и едно трето място.
При равенство в точките на ученици водещ критерий е „Философска образованост“ за определяне на мястото им в класирането от членовете на журито. При ново равенство в точките под внимание се взема сбора от точките присъдени от членовете на журито, сумарно по критериите „Убедителност“ и „Самостоятелност“ като на по – предно място се класира участникът с по – голям сбор от точки по двата критерия.
ПУБЛИЧНОСТ
В седмицата след провеждането на конференцията на сайта на училището-домакин и на сайта на РУО – Бургас се публикува окончателното класиране на учениците по секции.
Конференцията се провежда ежегодно всяка трета седмица на месец март.
Изготвили методическото указание:
- Веселка Тодорова – старши експерт по ОНГОР в РУО – Бургас;
- Мартин Илиев – директор на СУ „Епископ Константин Преславски“ – Бургас.
Регистрационна карта за XXIX Национална ученическа философска конференция „Човек. Свят“
График на представянето на участниците по възрастови групи /випуски/ по време на
XXVIII Национална ученическа философска конференция „Човек. Свят“
Бургас, 15.3.2024 г.:
IV-V клас VI-VII клас VIII-IX клас
X клас – секция 1 X клас – секция 2
Резултати на участниците от XXVIII-мата Национална ученическа философска конференция „Човек. Свят“, 14. – 15.3.2024 година:
Първа възрастова група – секция IV – V клас: ТУК.
Втора възрастова група – секция VI – VII клас: ТУК.
Трета възрастова група:
- секция VIII клас: ТУК.
- секция IX клас: ТУК.
- секция X клас: ТУК.
- секция ХI клас: ТУК.
- секция XII клас: ТУК.