„Изкуството като терапия“

    На 05.10.2017 г. във Факултета по изобразителни изкуства към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” се проведе изложба „Изкуството като терапия”. Идеята е на Факултета, а изпълнението се осъществява от представители на висшето учебно заведение и средни училища от страната. Експозицията е озаглавена „Изкуството като терапия” и разказва именно за методите, които се полагат при този похват.

    В изложбата участват шестима възпитаници на Университета по магистърската програма по арт терапия, сред които и преподавателя по изобразително изкуство от Средно училище „Епископ Константин Преславски“ – Бургас Елена Тодорова. В събитието взеха участие и преподаватели от ВТУ, които използват арттерапевтичните методи във своята практика.

     В новите учебни програми по изобразително изкуство все повече ще навлиза арт терапията. Тя се прилага, не само когато има нужда от лечение, а и като превенция. Чрез нея се решават емоционални и психологически проблеми, преодоляват се кризи и трудности в развитието, дава се социално – приемлив изход на агресивността, възстановява се душевното равновесие и се постигат положителни поведенчески промени. Педагогическият аспект на положително въздействие на арттерапията се състои в това, че с нейна помощ могат да се предадат и възпитат такива умения, които без присъщите ѝ методи на играта и ритуала, не биха били достъпни за усвояване при лицата с физически и емоционални затруднения, както и да послужи за запълване на онези празнини в сензитивен и когнитивен план, които не са възможни при обикновените педагогически програми. Чрез арттерапията, с помощта на средствата на изкуството, се развиват представите за цвят, форма и фрактура, за пространство и време, и се изграждат устойчиви визуални образи за тези характеристики. Усвояват се трайни познания за боравене с различни материали и изобразителни техники, което, от своя страна, освобождава и прави по-уверена вътрешната експресия, като осигурява средства за разбиране, изразяване и автокомуникация.

       Презентацията на колегата Елена Тодорова беше свързана с „Арттерапия за деца със специални образователни потребности”. Ето какво сподели тя за своята работа:

     „На децата бяха предложени пластични задачи като апликиране, моделиране на релефни и триизмерни изображения с глина, които да подпомогнат техните пространствени ориентации, графични и живописни техники, колаж и др. Участниците се обединяваха около обща тема, но имаха самостоятелен творчески принос. По време и след проведеното занятие попълвах протокол на наблюдението, в който описвах поведенческите им реакции, работния процес, експресиращият модел на всеки участник (поведение, тема, избор на материали, продължителност, избор на формат и композиране в него, използвани символи, цветове, личен коментар). С помощта на играта в съчетание на инересни техники техните първоначални задръжки отпадаха. Крайният арттерапевтичен продукт беше особено мотивиращ за тяхната работа. Готовото произведение донесе у тях истинско удовлетворение. В процеса на изобразителната дейност поощрявах познавателните и самоопознаващите стремежи. При наблюдението си на децата от целевата група композицията е неструктурирана, отворена, често без акцент; изборът на формат е на случаен принцип. В една от задачите се притесняваха от по-големия фотмат. Линиите са основен изобразителен елемент, когато изграждат форма са винаги затворени. Рисуването беше основната графична техника. Живописните техники са: акрил, пастел, темпера, колаж.  Избраните цветове са от светлия регистър, подборът им е случаен. Образите са прости, затворени, концентрични плътно запълнени участъци. Символите са букви и имена. Най- често се среща стереотипност на действията. Търсят комуникация на одобрение с материала.

       При голяма част от тях се виждаше ясен стремеж към абсолютно запълване на листа, а за други беше типично разработването само на определен сектор от него, за сметка на по-рехаво изпълнение в другите части. Преобладаваща беше употребата на линията, уплътнена в щрих отколкото работата с мазки и петна (дори и когато материалът го предполагаше). Наблюдавах проява на предпочитание към прости, наподобителни форми с разпознавателен характер, които се изобразяваха многократно и с рутинни движения.“

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.