Пътуване до Видин по НП „Отново заедно“

Уважаеми ученици и родители,

Може да се запознаете с програмата на пътуването по дни по НП „Отново заедно“ до Белоградчишките скали и Видин от 27 август до 1 септември 2022 г. Одобрени са и са включени всички ученици от VIII до XI клас, които до 18.8.2022 г. са подали в канцеларията на училището декларации за родителско съгласие. Ръководители на групата: Пролетина Иванова – старши учител по български език и литература; Христина Петрова – старши учител по английски език; Светлин Стоянов – учител по история и цивилизации и Янчо Кайряков – учител по география и икономика.

Първи ден:

Отпътуване от Бургас в 8,00 ч. от паркинга пред спортното игрище на СУ „Епископ Константин Преславски“ (срещу ДГ „Детелина“) с кратки почивки по пътя.

Пристигане във Враца. Време за обяд. Туристическа обиколка на Враца – разглеждане на паметника на Христо Ботев, Куртпашовата кула, Кулата на Мешчиите. Посещение на Етнографско-възрожденският комплекс „Св. Софроний Врачански”.

Пристигане във Видин. Настаняване в хотела. Вечеря. Нощувка.

Втори ден:

Закуска в ресторанта на хотела. Разходка в Крайдунавският парк, една от най-красивите крайдунавски градини по поречието с посещение на Кръстата казарма, Джамията и Библиотеката на Осман Пазвантоглу.

Обяд. Следобед – посещение на средновековната крепост „Баба Вида“, единствената изцяло запазена в страната /Х в./.

Свободно време. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.

Трети ден:

Закуска в ресторанта на хотела. Посещение на една от най-красивите пещери в България – „Венеца“. Пещерата се намира край с. Орешец в Северозападна Стара планина, недалеч от Белоградчишките скали. Открита е на мястото на каменна кариера още през 1973 г., но отваря врата за посетители чак през 2015 г., след като е била проучена, картографирана и оборудвана с предпазни парапети, стълби и пр. С помощта на цветното светодиодно осветление пещерата оживява в цялото си величие. Засега са разкрити 5 огромни зали, а общата дължина на коридорите им е около 300 м. корали, кристали, сталактони, сталагмити, сталактити, хелактити.

Връщане във Видин. Обяд. Следобед – посещение на Историческия музей „Конака“ и Катедралния храм „Св. Димитър Солунски“.

Свободно време. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.

Четвърти ден:

Закуска в ресторанта на хотела.

Отпътуване за пещерата “Магура”. Уникални в пещерата, освен неповторимите образувания, са и скалните рисунки на един от най-ранните слънчеви календари, открити досега в Европа.

Отпътуване за Белоградчик. Обяд (сух пакет).

Посещение на Белоградчишката крепост –  разходка между двете уникално съчетани забележителности – древната крепост “Калето”, която е една от най-добре запазените крепости в България и неповторимия природен феномен Белоградчишки скали /кандидат за Седемте природни чудеса на света/.  Свободно време за снимки. 

Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.

Пети ден:

Закуска в ресторанта на хотела.

Отпътуване за устието на р. Тимок – най-северната точка на България. Туристически поход с начална и крайна точка – с. Белей до устието на река Тимок, която се влива отдясно в Дунав на 846 км. от устието на реката, между българското село Куделин и сръбското Сърбово, на 33 метра надм. вис. и там се събират границите на България, Сърбия и Румъния.

Връщане във Видин. Обяд. Следобед – Свободно време или възможност за разходка до моста „Нова Европа“, също известен и като „Дунав мост 2“. Той е пътен и железопътен мост над река Дунав, който свързва градовете Видин в България и Калафат в Румъния. С изграждането на моста транспортната мрежа на България съществено се отваря и се интегрира по-тясно в европейските транспортни мрежи.

Връщане в хотела. Свободно време. Вечеря. Нощувка.

Шести ден:

Закуска в ресторанта на хотела. Отпътуване за Чипровски и Лопушански манастир.

Чипровският манастир е построен от българските католици през X в. и за периода на своето съществуване разрушаван и възстановяван многократно. В началото на XVIII в. в Чипровският манастир се заселват православни монаси и го преустройват по изискванията на своя обред. По време на въстанията в Северозападна България, Чипровският манастир приютява няколко хиляди четници. Самите монаси се включват като въстаници в Ломското съзаклятие от 1867-1868 година. През юли 1876 г. в близост до манастира сражения водят четите на Панайот Хитов и Филип Тотю.

Лопушанският манастир е разположен в чипровския дял на Стара планина на 300 м. надм. вис. в долината на река Дългоделска Огоста, между селата Помеждин, Меляне и Георги Дамяново (до 1958 г. с. Лопушна). През Възраждането в Лопушанския манастир е действало килийно училище, а обителта е била средище на националноосвободителните и църковните борби. Манастирът се превръща в любимо място на Иван Вазов и по време на пребиваването си там той създава част романа си „Под игото“.

Обяд (сух пакет) на брега на яз. „Огоста“.

Отпътуване за Бургас с кратки почивки по пътя. Пристигане около 20,00 ч. на паркинга пред спортното игрище на СУ „Епископ Константин Преславски“ (срещу ДГ „Детелина“).

НП „Отново заедно“ поема разходите по пътуването, както следва:

  • Пет нощувки в ХОТЕЛ „РОВНО“*** – ВИДИН със закуски, обяди и вечери по програмата;
  • Туристическа застраховка;
  • Транспорт с лицензиран автобус;
  • Входни такси за посещаваните туристически обекти и музеи по програмата;
  • Информационни беседи по време на пътуването;
  • Водач, представител от фирмата организатор.

Туристическа фирма-организатор на пътуването: Маджико Виаджо ООД

Гр.Бургас, тел: 0884 35 40 40; email: [email protected]

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.