Българските занаяти – минало и бъдеще /тъкане на стан/

      В последния ден на проектната седмица в III В клас се проведе интердисциплинарен урок за Родината, родното и родолюбието. Децата бяха запознати от своите учители Станимира Костадинова и Величка Пръвчева, които им преподават по компютърно моделиране, с интересни факти, които ги увериха, че България е богата не само на красива природа, но и на умни, храбри и талантливи хора още от далечното минало. По време на този урок третокласниците се запознаха с българските занаяти. Бяха впечатлени от това, как изкусните ръце на чираци, калфи и майстори са изработвали различни предмети от кожа, глина и вълна, необходими за бита на хората и научиха за уменията и таланта на българката в тъкачеството, който и до ден днешен носи духа на отминалите времена.

     Техните преподаватели по компютърно моделиране и класният им ръководител Зоя Стоева обърнаха внимание, че в миналото във всяка българска къща е имала тъкачен стан, а занаятът се предавал от поколение на поколение – от майка на дъщеря и от баба на внучка. Учениците усвоиха знания за устройството на тъкачния стан и какви материали са използвани и как са ги обагряли с естествени цветове от природата – билки, треви, кори на дървета.

     В края на проектното занятие дойде време и за практическата дейност – учениците имаха възможност да тъкат. Тове се случи благодарение на родителите, които се включиха в проекта, като закупиха станчетата. Гост на урока на „младите тъкачи“ беше Румяна Белчева – библиотекар в училището.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.