Странджа – съкровище за опазване

     На 8 март, във връзка с реализиране на дейности по българо-турски проект „Съвместни инициативи за екологично образование в трансграничния район“ в рамките на Програмата на Европейския съюз за трансгранично сътрудничество, пред учениците от IXБ клас – специалност „Електронна търговия“ бе изнесен открит урок, целящ да ги запознае с богатото биологично разнообразие на Странджа планина и да подобри знанията и уменията им за опазване на околната среда.

     Представители на Националната асоциация „Българско Черноморие“, като основен партньор по проекта от страна на България, запознаха учениците с богатото биологично разнообразие на планината, със самобитния бит и фолклор на местното население, с историческите и културните паметници от различни епохи, намиращи се на територията на планината и до които ни водят интересни екопътеки пътя, по някои то които са преминавали и странджанските войводи, участвали в Илинденско-Преображенското въстание.

    Странджа е не само място на граница между две държави, но и гранична земя за няколко различни биосфери. Според изследователи, името на планината произлиза от старото наименование на тази област – Стражица (от старобългарското Страньц – гранична земя). Тя съчетава по уникален начин елементи на кавказката, средиземноморската и европейската природа. За да радва нас и бъдещите поколения е нужно да бдим и пазим този красив и уникален природен парк.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.